Leo Messi – Najlepszy w historii

G.O.A.T

The Greatest of All Time (Najlepszy w historii)

Poprowadził FC Barcelonę do 32 trofeów, zdobył złoty medal olimpijski dla Argentyny i posiada Rekord Guinnessa w ilości bramek zdobytych w sezonie. Jednak wciąż jest jeden ważny kamień milowy, jakiego nie udało się jeszcze osiągnąć najlepszemu piłkarzowi na świecie: zwycięstwo w Pucharze Świata. Czy to ten rok, w którym on i jego drużyna zdobędą najbardziej prestiżowy puchar w piłce nożnej?

W swojej jedynej oficjalnej wizycie w Argentynie, były prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama żałował, że chociaż spotkał się z najważniejszymi urzędnikami kraju, a nawet z papieżem Franciszkem, nie miał okazji poznać Argentyńczyka, którego podziwiał.

Chociaż nie wszyscy fani Messiego są tak znani, są ich miliony na całym świecie.

Dzięki połączeniu wyjątkowego talentu, wysiłku i chęci ciągłego doskonalenia, Leo Messi stał się panującym piłką nożną – G.O.A.T. (Wszech czasów). I podczas gdy krytycy (nie wspominając o fanach Pelé, Maradony czy Cristiano Ronaldo) mogą podważyć ten tytułi, lista osiągnięć Messiego jest trudna do przebicia. Do tej pory pomógł swojej drużynie, FC Barcelonie, ​​wygrać 32 trofea – w tym dziewięć tytułów mistrza Hiszpanii oraz cztery puchary Ligi Mistrzów. Poprowadził reprezentację Argentyny do złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich 2008 w Pekinie i przyniósł im zwycięstwo na Mistrzostwach Świata FIFA Under-20 w 2005 roku. Jako indywidualny gracz zdobył pięć Złotych Piłek i pięć Złotych Butów; posiada rekord świata Guinnessa w największej ilości bramek w sezonie (50 goli w sezonie 2011-2012 w La Liga). Jest także najlepszym strzelcem w historii La Ligi i posiada nieskończoną listę innych rekordów – nie wliczając w to rekordów, które kontynuuje.

Wśród wszystkich tych osiągnięć i całego tego uwielbienia, Messi pozostaje niezwykle skromny. „Nie uważam się za najlepszego, myślę, że jestem po prostu innym graczem”, mówi. „Na boisku, kiedy zaczyna się gra wszyscy jesteśmy tacy sami, .”

Lionel Andrés Messi Cuccittini urodził się 24 czerwca 1987 r. W Rosario w Argentynie, mieście liczącym nieco ponad milion osób, 180 mil na północny wschód od Buenos Aires, którego jedynym znaczącym mieszkańcem jest Che Guevara. Jak prawie każdy dzieciak w kraju, Messi praktycznie nauczył się chodzić z przyczepioną do stóp piłką nożną. Nieutwardzone ulice Rosario były jego pierwszym boiskiem piłkarskim, a mury – jego pierwszymi bramki.To miejsce jest obecnie miejscem pielgrzymek dla fanatyków barcelońskiej dziesiątki. Jego babcia Celia szła w parze z jego pierwszymi meczami piłki nożnej. Teraz, za każdym razem, gdy strzeli gola, patrzy w niebo i wskazuje na niebiosa w jej hołdzie, która zmarła w 1998 roku.

Jego talent do piłki nożnej był odwrotnie proporcjonalny do jego wzrostu. Messi cierpiał na niedobór hormonu wzrostu, a koszt leczenia okazał się zbyt duży dla jego rodziny. Ale odkąd talent młodego chłopca był już oczywisty, jego ojciec Jorge poszedł szukać klubu, który podpisałby syna i zapłaci za leczenie. Nie miał szczęścia w argentyńskich drużynach Newell’s Old Boys i River Plate, którzy nie chcieli pokryć rachunku za 1000 $ miesięcznie, a zamiast tego patrzyli na Europę. Barcelona słyszała o umiejętnościach młodego Messiego i była jedynym klubem, który zgodził się zapłacić za kosztowną procedurę medyczną.

Od pierwszego dnia, kiedy 13-letni Messi przybył do Barcelony wraz z ojcem we wrześniu 2000 roku, poczuł się jak u siebie: „Pamiętam, że kiedy przybyliśmy tutaj, zdaliśmy sobie sprawę, że nie ma tak wielkiej bariery kulturowej. to miasto, które naprawdę troszczy się o obcokrajowców, jest przyzwyczajone do przyjmowania tysięcy odwiedzających. „

„Argentyńczycy robią wszystko, aby osiągnąć to, czego chcą”.

Jego sytuacja nie była podobna do normalnego chłopca, a osiągnięcie jego marzenia nie obyło bez ofiary. Jego rodzina musiała dzielić swój czas między Argentynę i Katalonię, biurokracja wiązała się z podpisaniem kontraktu z Barçą, gdzie spędził miesiące na treningach bez możliwości konkurowania.

Jego próby z drużyną Barçy były szczególnie irytujące; Później powiedział barcelońskiej gazecie El Periódico, że był to jeden z niewielu momentów w jego życiu, kiedy był zdenerwowany. Dla Barçy był to ryzykowny zakład: chłopiec, który był za młody i za krótki. Messi również miał okazję spotkać się z krótkowzrocznym menedżerem: „Menedżer, który tam był, powiedział [chłopcom]:” Ten koleś, który pochodzi z zewnątrz, nie może tu zostać, musimy go wykończyć z piekła rodem „- wspomina Messi w wywiadzie dla argentyńskiego kanału telewizyjnego TyC Sports w 2005 roku.

Ale większość innych rozpoznała jego potencjał. W 2001 roku został przyjęty do La Masii, szkoły piłkarskiej FC Barcelony. Tutaj spotkał grupę utalentowanych młodych sportowców i szkolił się z nimi, aby stać się lepszym graczem. Leo był nieśmiałym chłopcem, który spędził kilka pierwszych dni w kącie, nie rozmawiając z nikim. „Myśleliśmy, że jest niemy”, powiedział Cesc Fábregas dla hiszpańskiego dziennika EL PAÍS w 2008 roku. „Był niezwykle niski” – wspomina kolega z drużyny Barçy Gerard Piqué w filmie Messi w reżyserii Álexa de la Iglesia.

 

Messi zadebiutował w Barcelonie w 2004 roku, zaledwie cztery lata po przybyciu do swojego nowego miasta. Młody napastnik szybko zaprzyjaźnił się z Ronaldinho i innymi ważnymi graczami w zespole. Dwa lata później jego imię było już intonowane na Camp Nou po tym, jak zachwycił tłumy w meczach towarzyskich przed sezonem. Do roku 2009 był absolutnym królem i siłą napędową, która zmusiła jego drużynę do zostania jedyną drużyną w historii, która wygrała wszystkie sześć możliwych tytułów w ciągu jednego roku: Liga Hiszpańska, Puchar Króla, Liga Mistrzów, Klubowe Mistrzostwa Świata, Superpuchar Hiszpanii oraz Superpuchar Europy. A on wciąż zwycięża. W 2018 roku pomógł Barçie wygrać ponownie Dublet (Liga i Puchar), a przez dziewięć sezonów strzelił ponad 40 goli w każdej kampanii. Nowy rekord dla Leo.

„Każdego dnia podejmuję wyzwanie i zawsze staram prześcignąć sam siebie” – mówi. „Zawsze tak było.” Jednym z celów, który na pewno jest jego marzeniem, jest zdobycie Pucharu Świata, bez wątpienia największe osiągnięcie, którego jeszcze nie zdobył. Był blisko w 2014 roku na Mistrzostwach Świata w Brazylii, kiedy jego drużyna walczyła z Niemcami w meczu finałowym. Argentyńczycy zostali pokonani przez Niemców 1:0. Teraz, Leo i jego koledzy z drużyny mają kolejną szansę na mistrzostwo.

„Ważne będzie, aby dobrze się przygotować, ponieważ w kwalifikacjach walczyliśmy do końca i nie mieliśmy na to czasu”, mówi Messi o nastawieniu mentalnym. Dodaje: „Nadal musimy wzmacniać się jako zespół, aby wygrywać i być na tym samym poziomie, co inne zespoły, takie jak Francja, Niemcy, Brazylia czy Hiszpania. Mamy naprawdę dobrą grupę zawodników. Nasz zespół zawsze będzie kandydatem do wygrania, nie ma znaczenia, jak się tam dostaniemy. Zawsze staramy się wygrywać, a spróbujemy iść powoli, ale zdecydowanie, aby awansować na Turnieju. ”

Bez względu na to, jak on i jego koledzy z drużyny wystąpią w Rosji, jego przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są pewne. Nie tylko ma ogromny wpływ na boisko, ale także stworzył coś w rodzaju „efektu Messi” w swojej drużynie, rywalach, a nawet publiczności. W tym sezonie w meczu z Sevillą, wszedł na boisku w 58. minucie, mimo że odczuwał dyskomfort mięśni. Wyglądało na to, że jego zespół dostał impuls energii, widząc go na boisku. Drużyna przeciwna zdawała się kurczyć ze strachu, jakby widziała ducha. Stadion Sevilli, który ma jednych z najbardziej zagorzałych fanów w La Liga, byli przerażeni. Kiedy najlepszy gracz na świecie jest na boisku, wszystko może się zdarzyć. Zdobył bramkę i pomógł swojej drużynie uniknąć porażki.

Efekt Messi rozciąga się nawet na pewne zwierzęta. Kiedy Messi pojawia się na sesji zdjęciowej i widzi kozy na planie. Śmiejąc się, bawi się z jednym z nich. Oboje pozują do zdjęcia jak profesjonalni modele. Sesja zdjęciowa przebiega bez problemu. „Jestem wielkim fanem zwierząt” – mówi. Dorastałem z nimi i nauczyły mnie wielu rzeczy Teraz mamy psa Hulka, który naprawdę jest częścią rodziny, zawsze go obejmujemy Nasze dzieci wiele się uczą od niego. „

„Argentyna nadal musi się wzmocnić jako zespół, aby wygrać [Mistrzostwa Świata].”

Gdy przygotowuje się, by ponownie założyć niebiesko-białe pasy jego argentyńskiej koszulki, jasne jest, że chociaż Messi spędził więcej lat swojego życia w Hiszpanii niż w Ameryce Południowej, nadal mówi, myśli i oddycha Argentyną. „Musiałem opuścić Argentynę, kiedy byłem bardzo mały i wiele rzeczy mi brakuje” – mówi. „Wracam tam, kiedy tylko mogę, aby naładować akumulatory, a któregoś dnia mam nadzieję, że będę mógł tam wrócić i żyć. Są chwile, kiedy zauważasz, że dobre rzeczy w twoim kraju są tym, co daje ci największe szczęście, a złe rzeczy – największy ból. ” Wskazuje na pewne argentyńskie cechy, które, jak sądzi, zawsze będzie posiadał, tak jak ich „wysoki poziom determinacji”. Messi mówi: „róbcie wszystko, co w naszej mocy, aby osiągnąć to, czego chcemy, a ta cecha, która być może we mnie jest mieszaniną ambicji i zaangażowania, zawsze była i zawsze będzie częścią mnie”.

Ważną częścią jego związku z ojczystym krajem i jego rodzinnym miastem jest jego żona, Antonela, która jest kuzynką jednego z przyjaciół Messiego. Ona także jest z Rosario. Są rodzicami trzech synów – Thiago, Mateo i Ciro, który urodził się w marcu tego roku – koncentrują się na byciu „bardzo normalną rodziną pod każdym względem” – mówi Messi. Kiedy ma wolną chwilę, ważne jest, aby spędzić ją z rodziną. Jednym z jego ulubionych sposobów na relaks jest „granie w gry wideo”. Mówi, że w Thiago spotkał poważnego rywala i znalazł sposób na odzyskanie hobby, o którym zapomniał.

Messi jest również znany z pracy charytatywnej. Wizyta w dziecięcym szpitalu onkologicznym wywarła na niego szczególnie duży wpływ. Postanowił wtedy stworzyć własną organizację: Fundację Leo Messi, która koncentruje się na zdrowiu i edukacji dzieci. Jest także ambasadorem dobrej woli UNICEF. „Pomoc najbardziej potrzebującym to dobry sposób na przekazanie tego, co otrzymałem od społeczeństwa (…) Jestem bardzo dumny z tego, że mogę być Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF i współpracować z innymi projektami, abyśmy mogli żyć w świecie, który jest lepszy dla wszystkich”.

W wieku 30 lat Leo Messi zrealizował już wiele z jego marzeń. Kiedy był mały, chciał grać w argentyńskiej reprezentacji piłkarskiej, a dziś jest kapitanem, prowadząc drużynę do trzech wielkich finałów w ciągu trzech lat (Mistrzostwa Świata 2014, Copa América 2015 i specjalny Copa América Centenario 2016 ). Ale były to trzy przegrane wielkie finały. Trzy sny, które były w zasięgu ręki, ale się wymknęły. Te rozterki sprawiły, że zawodnicy stali się celem bezwzględnych krytyków tego kraju. „Wydaje się, że nie ma sensu sięgać do finału”, ostatnio powiedział w programie La Cornisa (The Ledge) w argentyńskim kanale America TV. Nie jest łatwo być numerem jeden w sporcie, który napędzany jest czystą pasją.

Ale wątpliwe jest, aby te porażki, lub krytycy przeszkadzały Messiemu, lub jego psychice. „Najbardziej zdefiniowanymi Argentyńczykami zawsze była nasza zdolność pokonywania trudności, które powstają (…) Mamy wszelkie możliwości, aby wyjść z trudnych chwil, i to jest coś, co bardzo cenię w naszych ludziach.”

Dodaje: „Z biegiem lat zdałem sobie sprawę, że nie jest dobrze, aby twoje sny stały się obsesją, zwiększają presję i zmniejszają możliwość ich dotarcia.”