Alternatywa dla środka obrony

• Busquets jako alternatywa dla środka obrony podczas potencjalnej nieobecności Pique lub Lenglet
• Kandydaci z Barçy B to Jorge Cuenca, który już miał okazję grać na tej pozycji w pierwszym zespole

Potwierdzenie kontuzji Thomasa Vermaelena, która wykluczy go z gry na najbliższe 6 tygodni, spowodowała że potrzebna będzie alternatywa na wypadek kontuzji lub przemęczania któregoś ze dwóch zdrowych stoperów którzy pozostali w kadrze pierwszego zespołu. W obliczu dłużej zapowiadającej się absencji Samuela Umtitiego, który jeśli zdecyduje się na operację, może być poza grą nawet 4 miesiące, problem w defensywie stał się bardzo poważny.

Pośród opcji Ernesto Valverde można wyróżnić dwie główne. Trener może postawić na Sergio Busquetsa, któremu zdarzało występować się na pozycji w przeszłości lub postawić, na którego z zawodników drugiej drużyny. Wzrost Busiego może być dodatkowy atutem, co pozwala mu częściowo zastąpić Pique, gdyby zaszła taka potrzeba. Niemniej jednak pomocnik niezwykle rzadko grał na tej pozycji i jest niezbędny drużynie w środkowej linii. Co prawda w poprzednim sezonie całkiem udanie zastępował go Ivan Rakitic, co nie zmienia faktu że jest to spora strata jakościowa.

Jorge Cuenca

Młody środkowy obrońca to najlepszy defensor w zespole rezerw. Miał on już okazję zagrać u Ernesto Valverde, w Super Cup Catalunya przeciwko Espanyolowi. Zagrał wtedy obok Yerrego Miny, który opuścił dumę Katalonii latem i przeniósł się do Evertonu za 30 mln €. Środkowy obrońca jest lewonożny, co sprawia że mógłby być dobrym zastępstwem podczas nieobecności Umtitiego i Vermaelena.

Kolejnym kandydatami są Chumi, który wspólnie z Cuencą zarządza obroną w Barcelonie B oraz Óscar Mingueza. Obaj jednak nie mają żadnego doświadczenia w pierwszej drużynie.

Oczywistym jest że to największy problem Valverde. Barcelona ma ogromne kłopoty w obronie w tym sezonie. Brak formy Pique i dotychczasowe występy Lenglet nie wróżą zbyt dobrze na najbliższe mecze. Drużyna w najbliższych 2 tygodniach podejmie na własnym terenie Lidera z Sevilli, Inter Mediolan i Real Madryt.